Σκοπός του ΣΚΦ

• Να στηρίζει τους φοιτητές για να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους και να αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αναπτυξιακές ανάγκες τους, μέσα από την καλλιέργεια ακαδημαϊκών, συναισθηματικών και διαπροσωπικών ικανοτήτων.
  • Να προσφέρει υπηρεσίες ατομικής και ομαδικής ψυχολογικής υποστήριξης στους φοιτητές που αντιμετωπίζουν περιστασιακές δυσκολίες σε αναπτυξιακά, προσωπικά και εκπαιδευτικά ζητήματα. Ενδεικτικά αναφέρονται οι περιπτώσεις:
    • δυσκολίας προσαρμογής σε ένα νέο τρόπο ζωής,
    • δυσκολιών σε φιλικές, οικογενειακές ή ερωτικές σχέσεις
    • δυσκολιών συνέχισης φοίτησης
    • προβλημάτων μοναξιάς, άγχους, ψυχοσωματικών συμπτωμάτων ή διαταραχών του ύπνου
    • προβλημάτων διαχείρισης χρόνου, λήψης αποφάσεων, αδυναμίας συγκέντρωσης, μειωμένης απόδοσης, έλλειψης ενδιαφέροντος.
  • Να συμβάλλει στον τομέα της πρόληψης μέσα από προγράμματα ενημέρωσης (συγγραφή και διανομή φυλλαδίων, ομιλίες κ.α.)
  • Να γίνει αρωγός στην προσπάθεια ενεργούς εμπλοκής των φοιτητών στην κοινότητα, με τη δημιουργία ομάδων εθελοντών και τη διεξαγωγή forum για την ευαισθητοποίηση των φοιτητών και των μελών της ευρύτερης κοινότητας σε κοινωνικά προβλήματα.
  • Να αναπτύσσει πρωτοβουλίες και προγράμματα για την καλύτερη προσαρμογή των φοιτητών με αναπηρία στο πανεπιστημιακό περιβάλλον και την ισότιμη πρόσβασή τους στις ακαδημαϊκές σπουδές.
  • Να διενεργεί μελέτες και να αναπτύσει ποικίλες δραστηριότητες που στόχο έχουν τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των φοιτητών καθώς επίσης την ανάδειξη και αντιμετώπιση γενικότερων προβλημάτων.