Γενικές πληροφορίες ΣΚΦ

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών ιδρύθηκε με απόφαση της Συγκλήτου (166η /24-05-02) και λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 2003. Ειδικότερα ζητήματα σχετικά με τη λειτουργία και τον κώδικα δεοντολογίας του Κέντρου ρυθμίζονται από τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του, ο οποίος εγκρίθηκε από τη Σύγκλητο του ιδρύματος.

Λειτουργούν δύο παραρτήματα του Κέντρου, ένα στο Ρέθυμνο και ένα στο Ηράκλειο.

Το Κέντρο στελεχώνεται από μόνιμους ή με σύμβαση διοικητικούς υπαλλήλους ( ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, κοινωνιολόγους) και εποπτεύεται από πενταμελή Eπιστημονική Eπιτροπή, ενώ διοικητικά ανήκει στην Πρυτανεία του ιδρύματος. Για την επίτευξη των στόχων του, όταν κρίνεται απαραίτητο, το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών επιδιώκει τη συνεργασία με ακαδημαϊκούς συμβούλους και άλλες υπηρεσίες του ιδρύματος. Συνεργάζεται, επίσης, με τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας των πόλεων Ρεθύμνου, Ηρακλείου και με εξωτερικούς επιστημονικούς συνεργάτες.

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών (ΣΚΦ), τηρεί αυστηρά τους κανόνες εμπιστευτικότητας και απορρήτου για οτιδήποτε αφορά τον ακαδημαϊκό κύκλο φοίτησης κάθε φοιτητή/τριας του Π.Κ, ακολουθώντας το Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων 2016/679 (GDPR), περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Τι είναι το GDPR (ΓΚΠΔ);
Από τον Μάιο του 2018 ισχύει ο υπ’ αρ. 2016/679 Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών.