Κανονισμός Λειτουργίας

Βασικός στόχος του Συμβουλευτικού Κέντρου Φοιτητών είναι να παρέχει τις παρακάτω υπηρεσίες:

1. Να προσφέρει ατομική και ομαδική συμβουλευτική και υποστήριξη σε φοιτητές που αντιμετωπίζουν περιστασιακές δυσκολίες σε αναπτυξιακά, προσωπικά και εκπαιδευτικά ζητήματα και σε προβλήματα προσαρμογής.
  2. Να προσφέρει υπηρεσίες στον τομέα της πρόληψης βοηθώντας τους φοιτητές στην αξιοποίηση των ικανοτήτων τους, στον ακαδημαϊκό και τον προσωπικό τους χώρο.

Τα προγράμματα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να βοηθήσουν τους φοιτητές να αναπτύσσουν: την αυτογνωσία, την αυτοαποτελεσματικότητα, την αυτοσυγκράτηση, την ενεργοποίηση σε θέματα σταδιοδρομίας και διαπροσωπικών σχέσεων. Οι προληπτικές παρεμβάσεις μπορούν να έχουν την μορφή ομαδικών θεματοκεντρικών παρεμβάσεων σε χώρους όπως εστίες ή φοιτητικά στέκια, ή την μορφή έντυπης ή ηλεκτρονικής ενημέρωσης για διάφορα θέματα...

Πλήρες κείμενο