ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ & ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ για θέματα ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

ΚΑΛΕΣΜΑ : Το  ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΟΙΤΗΤΩΝ Πανεπιστημίου Κρήτης σας προσκαλεί στην ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ & ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ για θέματα ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών παροτρύνει τους φοιτητές-τριες του Ιδρύματος να γίνουν ενεργά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας αλλά και της πόλης που ζουν, με τη συμμετοχή τους σε ομάδες εθελοντισμού.
Στο πλαίσιο αυτό, συνεργάζεται με δομές που παρέχουν υπηρεσίες σε ευάλωτες ομάδες και δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές/τριες να προσφέρουν εθελοντική εργασία.

Οι δομές όπου θα αναπτυχθεί συνεργασία για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 είναι:

• Το Παράρτημα Προστασίας Παιδιού (Θηλέων) είναι επίσης κρατική δομή. Φιλοξενεί κορίτσια με οικονομικές και κοινωνικές δυσκολίες, που φοιτούν σε όλες τις βαθμίδες τις εκπαίδευσης, σε σχολεία της περιοχής τους.
  • Το Παιδικό Χωριό SOS Κρήτης είναι Ν.Π.Ι.Δ. μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αναγνωρισμένο ως φιλανθρωπικό. Στηρίζει παιδιά που είναι ορφανά, εγκαταλελειμμένα, ή παιδιών των οποίων οι οικογένειες δεν μπορούν να τα μεγαλώσουν.

Οι φοιτητές/τριες που επιθυμούν να προσφέρουν εθελοντική εργασία στη μελέτη μαθημάτων των παιδιών αυτών, διαθέτοντας 1 ή 2 ώρες εβδομαδιαία, θα προσφέρουν ουσιαστικά στην κοινωνική προσαρμογή των παραπάνω ευάλωτων ομάδων.

• Η Περιφερειακή Ένωση Τυφλών Κρήτης απευθύνεται σε άτομα με προβλήματα όρασης στην Περιφέρεια Κρήτης. Στοχεύει στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των τυφλών και με μειωμένη όραση ατόμων.

Οργανώνει δράσεις πληροφόρησης & ευαισθητοποίησης στην τοπική κοινωνία για θέματα, όπως την ένταξή των ως ισότιμα μέλη στο κοινωνικό σύνολο.

Όπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος, στο τέλος κάθε συνεργασίας θα δοθούν στους φοιτητές βεβαιώσεις συμμετοχής. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στην υπηρεσία μας στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

Όσοι φοιτητές-τριες ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στα εθελοντικά προγράμματα, μπορούν να προσέλθουν την ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022 και ώρα 12:00,
στον Πολυχώρο (1ος όροφος Φοιτητικού Κέντρου, δίπλα στη φοιτητική λέσχη)
για μία και μοναδική συνάντηση για να ενημερωθούν για τα προγράμματα αυτά από τα μέλη του Συμβουλευτικού Κέντρου Φοιτητών & τους εκπροσώπους όλων των δομών.