ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Κοινωνικού Προγράμματος της Περιφέρειας Κρήτης και για την απρόσκοπτη συνέχιση των Δράσεων που αφορούν την Δωρεάν Μετακίνηση προς τις Πανεπιστημιουπόλεις στο Ρέθυμνο και το Ηράκλειο, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23, παρακαλούνται οι ενεργοί φοιτητές όλων των κύκλων σπουδών που ανήκουν στις ομάδες:

α)  των Απόρων Φοιτητών (με Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης – ΚΕΑ/ με εισοδηματικά κριτήρια όπως αυτά περιγράφονται στην υπ.αρ.Δ13/οικ.53923/23-07-3032, ΦΕΚ 3359-Β/28/07/21),

β) των Φοιτητών που μετακινούνται με αναπηρικό αμαξίδιο,

γ) των Φοιτητών με Αισθητηριακή Αναπηρία Όρασης,

εφόσον ενδιαφέρονται για την κάρτα δωρεάν μετακίνησης, να υποβάλλουν, σε αποκλειστική προθεσμία από 10 Ιουνίου έως και 26 Ιουνίου 2022, εκδήλωση ενδιαφέροντος με τα ακόλουθα κατά περίπτωση δικαιολογητικά:

1. Ακαδημαϊκή ταυτότητα (όλοι, ομάδες α, β, γ)
  2. Πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (όλοι, ομάδες α, β, γ)
  3. Απόφαση ένταξης στο πρόγραμμα Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης, σε ισχύ (ομάδα α)
  4. Πιστοποιητικό ΚΕΠΑ για ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, σε ισχύ, του φοιτητή (ομάδες β, γ)

Αποστολή Δικαιολογητικών

Οι φοιτητές των παραπάνω ομάδων που ενδιαφέρονται θα πρέπει να στείλουν τα δικαιολογητικά που ζητούνται αποκλειστικά από το ιδρυματικό τους email, στις διευθύνσεις:

f.merimna-reth@admin.uoc.gr  (φοιτητές των Σχολών Ρεθύμνου)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (φοιτητές των Σχολών Ηρακλείου)

αναγράφοντας στο θέμα: Δικαιολογητικά για την Δωρεάν Μετακίνηση

και αναφέροντας στο θέμα και στο σώμα του e-mail την αντίστοιχη ομάδα (α),  (β), (γ).

Από τα Γραφεία Φοιτητικής Μέριμνας

Ρέθυμνο – Ηράκλειο