Πώς βοηθάει ένας ψυχολόγος;

Ο διάλογος, η προσεκτική ακρόαση, η κατανόηση και η συνεργασία είναι τα μέσα που χρησιμοποιεί ο ψυχολόγος για να βοηθήσει τους φοιτητές να ορίσουν ξεκάθαρα με δικά τους λόγια τι τους προβληματίζει και πώς να το αντιμετωπίσουν. Γι αυτό, η σχέση ψυχολόγου και φοιτητή είναι καθοριστική για την παροχή βοήθειας.

Μέσα από την επαγγελματική αυτή σχέση, δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για την αλλαγή της συμπεριφοράς, της προσωπικότητας, της προσαρμοστικότητας ή των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο φοιτητής ή φοιτήτρια. Κάποιοι ψυχολόγοι είναι πιο ενεργητικοί, προσφέροντας συμβουλές, προτάσεις για διαφορετικούς τρόπους επίλυσης προβλημάτων. Άλλοι, πάλι, είναι λιγότερο παρεμβατικοί και αφήνουν τη διαδικασία να προχωρήσει με το ρυθμό του κάθε φοιτητή.