Η συμβουλευτική είναι μια διαδικασία που μας βοηθάει να κατανοήσουμε, να αποδεχτούμε και να επεξεργαστούμε τα προσωπικά θέματα που μας απασχολούν. Μέσω αυτής της διαδικασίας εξομαλύνονται οι συναισθηματικές εντάσεις και διευκολύνεται η αλλαγή.

Ο διάλογος, η προσεκτική ακρόαση, η κατανόηση και η συνεργασία είναι τα μέσα που χρησιμοποιεί ο ψυχολόγος για να βοηθήσει τους φοιτητές να ορίσουν ξεκάθαρα με δικά τους λόγια τι τους προβληματίζει και πώς να το αντιμετωπίσουν. Γι αυτό, η σχέση ψυχολόγου και φοιτητή είναι καθοριστική για την παροχή βοήθειας.

Μέσα από την επαγγελματική αυτή σχέση, δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για την αλλαγή της συμπεριφοράς, της προσωπικότητας, της προσαρμοστικότητας ή των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο φοιτητής ή φοιτήτρια. Κάποιοι ψυχολόγοι είναι πιο ενεργητικοί, προσφέροντας συμβουλές, προτάσεις για διαφορετικούς τρόπους επίλυσης προβλημάτων. Άλλοι, πάλι, είναι λιγότερο παρεμβατικοί και αφήνουν τη διαδικασία να προχωρήσει με το ρυθμό του κάθε φοιτητή.

Όχι, αλλά σίγουρα η συμβουλευτική διαδικασία και ψυχολογική υποστήριξη προσφέρουν βοήθεια στην πλειοψηφία των ανθρώπων. Γι΄ αυτό αξίζει να προσπαθήσεις. Ο ψυχολόγος θα ελέγξει μαζί σου αν η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι η κατάλληλη για σένα, διαφορετικά θα σου συστήσει κάποια άλλη υπηρεσία.

Αντίθετα, η σκέψη "έχω κάποιο θέμα που χρειάζεται να επεξεργαστώ" είναι σημάδι δύναμης χαρακτήρα. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι δυνατοί με το να μη ζητούν βοήθεια ενώ στη πργματικότητα μπορεί να μην παραδέχονται ότι αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Ζητώντας βοήθεια συχνά σημαίνει ότι έχεις ήδη κάνει το πρώτο δύσκολο βήμα πρός την επίλυση κάποιου προβλήματος.

Ναι. Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών λειτουργεί ανεξάρτητα από τις Σχολές και τα Τμήματα. Έχει στελεχωθεί από ψυχολόγους που τηρούν τις δεοντολογικές αρχές του επαγγέλματός τους για τη διασφάλιση του επαγγέλματός τους για τη διασφάλιση του απορρήτου τόσο για την επίσκεψή σου στο Κέντρο, όσο και για ό,τι λέγεται κατά τη διάρκεια των συναντήσεων. Οι ψυχολόγοι του Συμβουλευτικού Κέντρου Φοιτητών στηρίζουν την εργασία τους σ' έναν αυστηρό κώδικα δεοντολογίας και ηθικής. Από την πρώτη επαφή μαζί σου, θα σε ενημερώσουν για τις δεοντολογικές αρχές που αφορούν στο προσωπικό σου απόρρητο και στο σεβασμό των δικαιωμάτων σου.

Επιπλέον, το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών (ΣΚΦ), τηρεί αυστηρά τους κανόνες εμπιστευτικότητας και απορρήτου για οτιδήποτε αφορά τον ακαδημαϊκό κύκλο φοίτησης κάθε φοιτητή/τριας του Π.Κ, ακολουθώντας το Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων 2016/679 (GDPR), περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Τι είναι το GDPR (ΓΚΠΔ);
Από τον Μάιο του 2018 ισχύει ο υπ’ αρ. 2016/679 Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών.