Χρειάζεται να αντιμετωπίζω προβλήματα για να έρθω στο Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών;

Δεν είναι απαραίτητο να αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα για να απευθυνθείς στο Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών. Το Κέντρο παρέχει και υπηρεσίες πρόληψης και προσωπικής ανάπτυξης στους φοιτητές που θέλουν να καλλιεργήσουν τις ακαδημαϊκές, συναισθηματικές και διαπροσωπικές τους ικανότητες. Αυτές οι δραστηριότητες είναι ομαδικές, βιωματικές και εκπαιδευτικές.

Επιπλέον, στο Κέντρο εφαρμόζεται μια προσπάθεια ενεργούς εμπλοκής των φοιτητριών και φοιτητών στη ευρύτερη κοινότητα. Αυτό γίνεται μέσα από τη δημιουργία ομάδων δράσης και εθελοντισμού αλλά και με τη διεξαγωγή forum για την ευαισθητοποίηση των φοιτητών και των μελών της κοινότητας σε κοινωνικά προβλήματα.