Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών στο Ηράκλειο διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

«Έμφυλες ταυτότητες, σεξουαλικότητα και διακρίσεις μέσα σε ετεροκανονικούς κοινωνικούς δεσμούς: σκέψεις για μια συμπεριληπτική πανεπιστημιακή κοινότητα»

H εκδήλωση απευθύνεται σε όλον τον φοιτητικό πληθυσμό του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Εισηγητής : Πούλιος Αντώνης, Κλινικός Ψυχολόγος Msc, Phd - Ψυχαναλυτής, Διδάσκων στο Τμήμα Ψυχολογίας του ΠΚ

Ημερομηνία διεξαγωγής: 22/05/2024 και ώρα 10:30-12:00

Χώρος διεξαγωγής: Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών - Ηράκλειο

Υποβολή αιτήσεων στον σύνδεσμο:  https://forms.gle/WiJzkszNzH8W2GVp6

Έμφυλες ταυτότητες σεξουαλικότητα

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών στο Ηράκλειο διοργανώνει ψυχοεκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα:

«Τεχνικές χαλάρωσης»

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλον τον φοιτητικό πληθυσμό του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Παρασκευή 17/05/2024 και ώρα 10:30-12:00

Χώρος διεξαγωγής: Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών - Ηράκλειο

Συντονίστρια : Βλαστού Π. (ψυχολόγος)

Υποβολή αιτήσεων στον σύνδεσμο:  https://forms.gle/naDPcnJjB6ZsXsRV9

Τεχνικές Χαλάρωσης

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο " MASH-up n' HEI- Multimodal Approach for Social-emotional learning in HEI"

σας προσκαλούμε στην

Εκδήλωση

που οργανώνει το Τμήμα Ψυχολογίας του ΠΚ με τίτλο:

«Κοινωνικοσυναισθηματικές δεξιότητες και δυσκολίες μάθησης:

Από το πανεπιστήμιο στο επόμενο βήμα»

που θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της Θεματικής Ημέρας Καριέρας του ΠΚ

στις 19 Απριλίου 2024 και ώρα 12:30μμ

στο Τμήμα Χημείας, Πανεπιστημιούπολη Βουτών, στο Ηράκλειο Κρήτης

Επισυνάπτονται η πρόσκληση, το πρόγραμμα και η αφίσα της εκδήλωσης.

Εκ μέρους της ομάδας του ΠΚ στο πρόγραμμα MASH-up n' HEI.

Mash Up ΠρόσκλησηMash Up Πρόγραμμα page 0001Mash Up Πρόγραμμα page 0002Mash Up Αφίσα page 0001

Εθελοντική Προσφορά Φοιτητών CSD

Σ Υ Μ Β Ο Υ Λ Ε Υ Τ Ι Κ Ο   Κ Ε Ν Τ Ρ Ο  Φ Ο Ι Τ Η Τ Ω Ν  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Εθελοντική Προσφορά Φοιτητών

3 Απριλίου 2024

Ένας από τους στόχους του Συμβουλευτικού Κέντρου Φοιτητών (ΣΚΦ) του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι η ενθάρρυνση και υποστήριξη της συμμετοχής των φοιτητών/τριών  σε εθελοντικές προσπάθειες στην ευρύτερη κοινότητα.

Στο πλαίσιο αυτό, το ΣΚΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ζητά από τους/τις φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται, να πάρουν μέρος στην παρακάτω εθελοντική προσπάθεια:

Ζητείται

Φοιτητής ή φοιτήτρια για εθελοντική εργασία

στην υποστήριξη φοιτητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

στο Τμήμα ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

{Η στήριξη αφορά στην καταγραφή, παροχή και επεξήγηση σημειώσεων από τις διαλέξεις συγκεκριμένων μαθημάτων, Εαρινού Εξαμήνου 2023-2024}

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης θα παρέχει την ανάλογη ενημέρωση, καθοδήγηση και υποστήριξη σε κάθε ενδιαφερόμενο/η, αναφορικά με τις ανάγκες που χρειάζεται να καλυφθούν.

Βρισκόμαστε πάντα στη διάθεσή σας, για κάθε σας απορία ή διευκρίνιση.

Οι ενδιαφερόμενοι/νες εθελοντές/ντριες μπορούν να απευθύνουν το αίτημά τους για προσφορά εθελοντικής υποστήριξης, αποστέλλοντας σχετικό email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την Αριάνα Αρχοντάκη, κοινωνιολόγο, γραφείο στήριξης φοιτητών ΑμεΑ, στο τηλ. 2810-394880.

Με την ολοκλήρωση της εθελοντικής συνεργασίας, οι εθελοντές/ντριες μπορούν να αιτηθούν για να λάβουν Βεβαίωση Εθελοντικής Υποστήριξης για το έργο τους.